توقیعات حضرت مهدی (عج)

توقیعات امام زمان(عج)

به نقل از سایت زائرین به آدرس ذیل:

http://zaerin.ir/default.php?read=mgl&id=646

کتاب: دایرة المعارف تشیع، ج 5، ص 150

نویسنده: سید مهدى حائرى

 

توقیع به معنى امضا کردن نامه و فرمان، و نشان کردن برنامه و منشور مى‏باشد، و نیز پاسخهایى است که بزرگان و دولتمردان، زیر سؤالها و درخواستهاى کتبى که از ایشان مى‏شود نویسند (لغتنامه دهخدا) . توقیع نویسى از دیرباز بین حکام و فرمانروایان رواج داشته. در کتب روائى، فقهى و تاریخى شیعه قسمتى از مکتوبات ائمه اطهار (ع) به عنوان «توقیعات» آمده عمده آنها ـ از لحاظ کمیت و کیفیت ـ توقیعاتى است که از سوى امام زمان حضرت حجة بن الحسن ـ ارواحنا فداه ـ صادر گردیده است، بخشهایى از ویژگى‏ها و مزایاى توقیعات مقدسه حضرت مهدى (عج) را بیان مى‏کنیم و به بررسى عمومى و کلى مسائل طرح شده در آنها مى‏پردازیم:

متن کامل این مقاله را در آدرس فوق بخوانید و در اینجا بخشی از آن را با دقت می خوانیم شاید به مقام والای حضرتش بیشتر آشنا شویم و توفیق عرض ادب و ارادت صحیح را پیدا کنیم:

7) دفع خطر از شیعیان، در آن عصر که حکام ستمگر، براى شناسایى و شکنجه و آزار و نابودى شیعیان و پیروان اهل بیت عصمت (ع) کمر بسته بودند، و احیانا نقشه‏هاى ماهرانه‏اى طرح مى‏کردند تا بلکه بتوانند تمامى آنها را از بین ببرند، تنها راه خلاصى از دامهاى شیطانى بدخواهان، همین توقیعات بود. به دو نمونه در این باره توجه مى‏کنیم: اول یکبار که در مورد وکلا و نمایندگان حضرت (ع) نزد خلیفه غاصب سعایت شده بود، وى براى شناسایى و دستگیرى آنان چنین دستور داد افراد ناشناسى را همراه با پول نزد آنها به جاسوسى بفرستید، اگر کسى از آنها چیزى پذیرفت او را دستگیر کنید. در این هنگام از ناحیه مقدسه حضرت مهدى (عج) خطاب به همه وکلا فرمانى صادر شد که از هیچکس چیزى نپذیرند، و از گرفتن خوددارى کنند، و خود را بى‏اطلاع نشان دهند (کافى، 1/525) . دوم: در یک زمان از سوى حضرت ولى عصر (عج) دستورى صادر شد که از زیارت کاظمین و کربلا نهى کرده بودند. پس از چند ماه معلوم شد خلیفه در آن موقع دستور داده بود که هر کس به زیارت رود، در کمینش باشند و او را دستگیر کنند (کافى، 1/525) .

 

/ 0 نظر / 4 بازدید