فرشتگان در خدمت بانوی دو عالم (س)

سلمان فارسى نقل می کند که روزى به منزل حضرت زهراء سلام اللّه علیها وارد شدم ، آسیابى را جلوى آن حضرت دیدم که دستاس آن را با حالت خستگى و ضعف گرفته است و مى چرخاند و مقدارى جو، آرد مى نمود؛ و در گوشه اى از اتاق ، حسین علیه السلام را دیدم که از شدّت گرسنگى ناله مى کرد.

گفتم : اى دختر رسول اللّه ! چرا خود را در سختى و مشقّت قرار داده اى ، با این که فضّه پیش خدمت شما است؟!

حضرت در جواب اظهار داشت : پدرم رسول خدا صلّى اللّه علیه و آله فرمود: کارهاى منزل یک روز بر عهده من و یک روز بر عهده فضّه باشد؛ و امروز نوبت من است .

گفتم : اجازه فرمائید که من کمک نمایم ، یا آسیاب را بچرخانم ، یا این که حسین علیه السلام را آرام کنم و دلداریش دهم ؟

حضرت فرمود: من نسبت به فرزندم ، حسین آشناتر هستم ؛ پس تو دستاس را بچرخان تا آرد تهیّه گردد.

بنابراین من مشغول چرخانیدن دستاس شدم و چون مقدارى از جوها را آرد کردم ، صداى اذان را بگوشم رسید؛ پس براى اقامه نماز به مسجد رفتم و نماز جماعت را به امامت حضرت رسول صلّى اللّه علیه و آله بجا آوردم .

و بعد از نماز، جریان حضرت فاطمه سلام اللّه علیها را براى امیرالمؤ منین علىّ علیه السلام تعریف کردم .

امام علىّ علیه السلام گریان شد و از مسجد بیرون رفت و پس از گذشت لحظاتى در حالى که تبسّم مى نمود، به مسجد بازگشت .

حضرت رسول صلّى اللّه علیه و آله جریان را از علىّ علیه السلام جویا شد؟

و او اظهار داشت : چون بر فاطمه وارد شدم ، وى را دیدم بر قفا خوابیده و حسین نیز روى سینه اش در خواب بود و سنگ آسیاب بدون آن که در دست کسى باشد، مى چرخید!!

حضرت رسول صلّى اللّه علیه و آله فرمود: خداوند ملائکه اى را آفریده است تا در خدمت محمّد و اهل بیت او علیهم السلام باشند.(1)

خداوند قلب دخترم فاطمه و اعضا و جوارحش را پر از ایمان و یقین کرده و چون خداوند ضعف او را دانست ، پس در روزگار سختى به او کمک کرد و کفایتش ‍ نمود. مگر نمى دانى که خداوند، فرشتگانى را قرار داده تا خاندان محمد را یارى دهند؟

همچنین جناب ابوذر مى گوید: پیامبر خدا صلى الله علیه و آله و سلم مرا به دنبال على علیه السلام فرستاد. به خانه اش رفتم و او را خواندم ، ولى پاسخ مرا نداد. و آسیاب دستى را دیدم که بدون اینکه کسى باشد به خودى خود، مى گردد. دوباره او را خواندم ، بیرون آمد و با هم نزد رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم رفتیم و پیامبر متوجه على علیه السلام شد و چیزى به او گفت که من نفهمیدم .

گفتم : شگفتا! از دستاسى که بدون که بدون گرداننده مى گردد.

آن گاه پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم فرمود: خداوند قلب دخترم فاطمه و اعضا و جوارحش را پر از ایمان و یقین کرده و چون خداوند ضعف او را دانست ، پس در روزگار سختى به او کمک کرد و کفایتش ‍ نمود. مگر نمى دانى که خداوند، فرشتگانى را قرار داده تا خاندان محمد را یارى دهند؟ (2)

چنانکه ابوصالح مؤذن در فضایل و مناقب حضرت زهرا سلام الله علیها نقل کرده است : میمونه ، همسر پیامبر اکرم صلى الله علیه و آله و سلم مى گوید: رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم مقدارى گندم به من داد و مرا نزد حضرت فاطمه سلام الله علیها فرستاد تا آن را آرد کند و بعد براى باز گرفتن ، مرا سوى حضرتش فرستاد. دیدم حضرت ایستاده دستاس به خودى خود مى چرخد، قضیه را به پیامبر اکرم صلى الله علیه و آله و سلم گفتم .

حضرت فرمود: چون خداوند ضعف و ناتوانى فاطمه سلام الله علیها را مى دانست ، به دستاس دستور داد که بچرخد و او به دستور خداوند مى چرخید.(3)

در این رابطه روایت است : آن حضرت گه گاهى در حال نماز که بود، کودکش گریه مى کرد و مى دیدند گهواره حرکت مى کند و فرشتگان آن را حرکت مى دادند.(4)

 

پی نوشت:

1) بحارالانوار، ج 43، ص 28 ؛ الخرایج و الجرایح، ج 2، ص530.

2) بحارالانوار، ج 43، ص29.

3) لسان المیزان ، ج 5، ص 65.

4) بحارالانوار، ج 43، ص 45.

به نقل از سایت تبیان به آدرس:

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=207835

/ 1 نظر / 4 بازدید
زهرا

سلام چرخش دستاس را هیچ کس ندید غافل از راز بزرگ آفرینش بوده اند دست والای علی آن چرخش دستاس بود خانه را نور جلی همراه و هم آواز بود نور ایزد گر به صحرا هم بتابد گلخن است خانه احزان پر از نور و نوای بلبل است گاه می گویند رازها بر زبان آن ندیدی گر سخن کوتاه آید بر زبان؟ چون نوشتند نامه ی نا آشنا دیگران گویند ای وای بر این نامه نا آشنا. موفق باشید بزرگوار اللهم عجل لولیک الفرج